Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Che İntihar Etti – Petros Markaris

Che İntihar Etti – Petros Markaris

     İstanbul doğumlu Yunan yazar Petros Markaris’in, polisiye türünde kaleme aldığı Kostas Haritos Serisi’nin 3. kitabı Che İntihar Etti tartışmasız okuduğum en sakin polisiye kitaptı. Peki bu kadar sakin olmasına rağmen neden elimden bir an olsun bırakamadım gelin hep birlikte inceleyelim.

     Che İntihar Etti okuduğum ilk Petros Markaris kitabıydı. Bunca sene nasıl denk gelmedim, nasıl bana hiç önerilmedi aklım almıyor. Ne demişler öğrenmenin yaşı yok. Hayat kısa kitap çok!

     Seriye adını veren Komiser Kostas Haritos, polisiye dünyasında eşine az rastlanacak sıradanlıkta bir karakter. Cinayet bürosunda çalışmasına karşın oldukça sakin, sözlük okumayı seven ve cep telefonu da dahil olmak üzere teknolojik ürün kullanmayan biri. Gelişmeleri gazetelerden ve klasik haber bültenlerinden takip ediyor ve üzerinde çalıştığı olayla alakalı soruşturmasını oldukça eski usullerle ama dahiyane bir şekilde sürdürüyor.

     Geçirdiği kaza sonucu raporlu olduğu bir dönemde, ülkenin en çok izlenen kanalında hem de canlı yayında gerçekleşen cinayet sonrası kendi araştırmasını yürütmeye başlayan Kostas Haritos’a kitap boyu zekasıyla erkek meslektaşlarını dize getiren Kula yardımcı oluyor. Kula tanırsanız seveceğiniz o akıllı ve mütevazı kadınlardan.

     Kitap; Olimpiyat Köyü inşaatı sebebiyle şantiyeye dönen şehir içi yolları, kapalı sokakları, alt yapı eksiklikleri, şantiye koşulları, işsizliği ve hükümet – müteahhit çıkar ilişkisi ile her ne kadar okurken akla başka ülkeler getirse de Yunanistan’da geçiyor. Petros Markaris, olayın geçtiği komşu ülke Yunanistan’dan bilgilendirici bir eleştiri ile bahsetmiş kitap boyunca.

     Sıcak öğleden sonrasını serin bir cafede bir şeyler içerken geçirmek kadar sakin ilerleyen kitapta betimlemelerinin ve kurgunun kendini tatlı tatlı okutan büyülü bir yanı var. Petros Markaris’in kaleminin kuvvetinin yanı sıra ortaya çıkardığı olay örgüsü o kadar hayranlık verici ki Che İntihar Etti’yi sakin temposuna karşın elden bırakmak mümkün değil.
     Cunta döneminden günümüze uzanan karmaşık ilişkiler, siyasetçi – müteahhit bağlantıları, şantiyeleşen kentleri, göçmen sorunu, ikili ilişkilere dair yüz güldüren diyalogları ile kitap çok yönlü polisiyelerden. Yazar bahsi geçen konulardan sadece birini ele almış olsaydı bu kadar keyifle okunur muydu bilemiyorum ama kitap boyu ele alınan onlarca konu o kadar renkli bir okuma hali sunuyor ki alışılmışın dışında kalan bu bol konulu polisiye okura ara verme şansı tanımıyor.

     Her bir cinayetten sonra geçmişten gelen yeni bir soru işaretinin gün yüzüne çıktığı kitapta komiser önemsizmiş gibi gözüken ipuçlarının peşini bırakmıyor ve gizli şirketler ağını da gün yüzüne çıkartıyor. Kimin suçu kimin kurban olduğunu kestirmenin zor olduğu Che İntihar Etti, sunduğu polisiye zevkinin yanı sıra başarılı kapak tasarımı ile görsel açıdan da okuru tatmin ediyor.
     Diyeceğim o ki ben geç kaldım, siz kalmayın Che İntihar Etti’ye kitaplığınızda mutlaka yer açın.
 

kitap yorumu kitap mimarı che intihar etti can yayınları petros markaris kostas haritos serisi kostas haritos polisiye roman
Infernaliana – Charles Nodier

Infernaliana – Charles Nodier

Charles Nodier, 1780-1844 yılları arasında yaşamış Fransız bir yazar. 1823 yılında Arsenal
Hababam Sınıfı – Rıfat Ilgaz

Hababam Sınıfı – Rıfat Ilgaz

     Sinema dünyasının sık sık beslendiği kaynaktır kitaplar. Özellikle
Acaba Nasıl - Bilmeniz Gereken 500 Şey Gündelik ve Sıradışı Durumlar İçin Tarifler

Acaba Nasıl - Bilmeniz Gereken 500 Şey Gündelik ve Sıradışı Durumlar İçin Tarifler

     Derek Fagerstrom ve Lauren Smith’in önderliğinde kalabalık bir ekip tarafından
Psikopat – Tami Hoag

Psikopat – Tami Hoag

     Polisiye kitaplara karşı kayıtsız kalamıyorum. Kalbimin ve kitaplığımın

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie