Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Cerrah – Tess Gerritsen

Cerrah – Tess Gerritsen

Gerilimi ilk sayfadan itibaren damarlarınızda hissedeceğiniz bir Tess Gerritsen kitabı Cerrah…

Tıbbi Gerilim türünün sevilen serisi Rizzoli & Isles’ın başlangıç kitabı olan Cerrah / The Surgeon, Jane Rizzoli ile tanışma kitabı niteliği taşıyor. Baştan belirtmeliyim ki kitap her ne kadar Rizzoli & Isles Serisi’nin ilk kitabı olsa da içinde ne yazık ki Maura Isles yok.

Dedektif Rizzoli’nin; erkek egemen polis teşkilatında, bir kadın olarak yaşadığı zorlukları ve üstleri tarafından kabul görme çabasını izlerken şahit olacağımız olaylar tek kelimeyle “kan dondurucu”. Tess Gerritsen’in çok yönlü kalemi diğer kitaplarında da olduğu gibi bize kitap boyunca hem suçlunun hem de polisin gözünden olaylara bakma şansı sunuyor.

Henüz tanışmayanlarınız için belirtmeliyim ki Tess Gerritsen, Tıbbi Gerilim türünün tartışmasız kraliçesidir. Gerritsen’in, tıp kariyerinin doruklarındayken ayrıldığı doğum izni sırasında yazmaya başladığı söylenir. Tess Gerritsen, okuyucular tarafından o kadar büyük bir beğeni ile karşılanır ki o günden itibaren meslek hayatına yazar olarak devam etme kararı alır. Kitaplarını akıcı bir dil, abartısız betimlemeler, her yönü ile ele alınan karakterler ve hiçbir detayın atlanmadığı merak uyandıran bir kurgu ile kaleme alan Tess Gerritsen, bir solukta okuyacağınız ve mutlaka diğer kitaplarına da kütüphanenizde yer vereceğiniz yazarlardan. Gelelim Cerrah’a…

Dr. Catherine Cordell’ın hayatı evinde kilitli tuttuğu kapılar ardında ve acil servis koridorlarında geçmektedir. İki yıl önce hayatının en kötü günlerini Cerrah’ın tutsağı olarak geçiren ve hala daha yaşadığı tecavüz ve işkence dolu günlerin travmasından kurtulamayan Cordell, Cerrah’ın beşinci kurbanıdır ve kurbanlar arasında hayatta kalan tek kadındır. Seri cinayetlerin son kurbanı olmaktan ölümüne bir mücadele ile kurtulan ve müstakbel katilini öldüren Cordell’ın bitti sandığı kabus iki yılın ardından yeniden hayatını ele geçirir.

Ardında hiçbir iz bırakmayan ve uzman bir cerrah titizliği ile cinayet işleyen katili yakalamak hiç de kolay olmayacaktır. Polisle girdiği her oyunu kazanan Cerrah’ın hesaba katmadığı tek şey Boston Cinayet Masası’nın tek kadın dedektifi Jane Rizzolli’dir. Rizzoli hiçbir ayrıntıyı atlamaz ve Cerrah’ın peşine tek başına düşecek kadar da gözü karadır aynı zamanda.

Dedektif Rizzoli’nin gözünden kaçırmadığı ayrıntılar ile adım adım sonuca yaklaştığı cinayetler serisi, gerilimin sayfa sayfa artarak damarlarınızda dolaştığı unutulmaz bir maceraya dönüşüyor. Cerrah’ta gerilim ve kan bir an olsun durmuyor!

Cerrah (Rizzoli & Isles #1) – Tess Gerritsen

cerrah rizzoli isles tess gerritsen
Soğukkanlılıkla – Truman Capote (Çeviren: Ayşe Ece)

Soğukkanlılıkla – Truman Capote (Çeviren: Ayşe Ece)

       İzlediğim bir suç belgeseli sonrası adını okumak istediğim kitaplar
Gurebahane-i Laklakan – Ahmet Haşim

Gurebahane-i Laklakan – Ahmet Haşim

Adını dünyanın ilk hayvan hastanesi olan ve leylekler başta olmak üzere yaralı göçmen kuşların
Kamarilla – Daniel O’Malley (The Checquy Files #1)

Kamarilla – Daniel O’Malley (The Checquy Files #1)

     Kamarilla'yı henüz okumadıysanız eğer bütün okuma planınızı
Buz Prenses – Camilla Läckberg

Buz Prenses – Camilla Läckberg

     Katıldığı yaratıcı yazarlık kursunda kaleme aldığı Buz Prenses

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie