Kitap Mimarı Logo
21 Şubat 2021

Cari Mora – Thomas Harris

Cari Mora – Thomas Harris

Yarattığı Hannibal Lecter karakteriyle sadece edebiyat dünyasının değil, sinema ve dizi sektörünün de en cani katiline hayat veren Thomas Harris’in 2019 yılında okurların beğenisine sunduğu Cari Mora kitabını okudum.

 

     2020 yılında kitaplığıma eklediğim Hannibal Lecter Serisi, 4 kitap ve film uyarlamalarıyla uzunca bir süre aklımdan salgını, pandemiyi, günlük hayatın sıradanlığını alıp götürmüştü. Yılın ilk günlerinde okuma listemi planlarken, bir Thomas Harris kitabı daha okuyacağım için oldukça heyecanlıydım ve kitabı ertelemeden yılın ilk çeyreğinde okumak istedim. Öncelikle Goodreads okuma durumumu güncellerken kitabın düşük puanıyla karşılaşınca kısa süreli bir hayal kırıklığı yaşasam da kitabın kapağını memnun bir şekilde kapattığımı söylemeliyim.

 

     Cari Mora kitabı adını, kitabın kadın karakteri Caridad Mora’dan alıyor. Cari Mora hayatı mücadele içinde geçmiş ve içinde bulunduğu tüm zorlu şartlara rağmen hayatta kalabilmiş güçlü bir kadın. Gençlik yıllarında Kolombiya’nın gerilla kamplarında sürdürdüğü mücadeleyi, şimdilerde sığınmacı olarak gittiği Miami’de vatandaşlık elde etmeye çalışarak devam ettiriyor. Aslında Cari’nin hayatı ilk bakışta sıradan sayılabilir. Yaralı kuşların bakımı için bir merkezde çalışan Cari, zaman zaman yaptığı ek yemek servis işleriyle para kazanıyor ve ülkeden yasal vatandaşlık almak için çeşitli yollar arıyor.

 

     Ünlü uyuşturucu karteli Pablo Escobar’ın, dillere destan servetinin azımsanmayacak büyüklükte bir kısmı üzerine inşa edildiği bilinen sahil evinde kalan Cari Mora, evin bakımından sorumlu. Ev geçici süreliğine film şirketlerine kiralanıyor ve kiracılara evdeki süreleri boyunca Cari rehberlik ediyor. Satılması ve devredilmesi yasal sebeplerden dolayı yasak olan ve Miami sahilinde bulunan evin temellerinde yatan yarım tonluk altın takdir edersiniz ki pek çok suç örgütünün radarlarını içi film dekorlarıyla dolu eve çevirmiş durumda. Herkes bir efsaneye dönüşen ama geçen yıllara rağmen bir türlü elde edilemeyen hazinenin peşinde.

 

     Kitapta iki farklı suç çetesinin Pablo Escobar’ın evindeki altını ele geçirmek için sürdürdüğü kanlı ve ihanet dolu mücadele işlenmiş. Zaman zaman Cari Mora’nın kan donduran anılarına yani kamptaki eski günlere gittiğimiz kitabın sonlarına doğru karşımıza çıkan ve organ mafyası için aracılık yapan Bay Imran akla Hannibal Lecter’i getirse de kitapta Hannibal yok.

 

     Thomas Harris kitabından bahsedip akılda bu kadar yer eden karakterine değinmemek mümkün değil. Bence çoğu eleştirmen ve okurun kitaba dair düşük puanlamasının ardında, Hannibal Lecter Serisi’nin kendi yazarı tarafından bile yakalanması güç başarısı yatıyor olabilir.

 

     Okurlar olarak, sevdiğimiz seriden bağımsız yazılan kitapları okurken ister istemez karşılaştırma yapmaktan kendimizi alamıyoruz. Bu karşılaştırmanın yanıltıcı bir durum olduğunu J.K. Rowling’in Boş Koltuk romanını, Harry Potter Serisi’nden önce okuduğum zaman fark etmiştim. Boş Koltuk da okurlar tarafından eleştirilmiş, ister istemez Harry Potter ile kıyaslanmıştı. Serinin fanları tarafından yetersiz bulunsa da tek başına ele alındığında keyifli ve akıcı bir kitaptı. Açıkçası Cari Mora’nın da tek başına ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Aklınızdan Hannibal Lecter Serisi’nin ulaşılması güç yüksekliğe çıkardığı beklentiyi bir kenara atabilirseniz kitaptan keyif alırsınız. Tabi yapılan eleştiriler için tamamen haksız diyemem. Neticede başarılı bir serinin ardından Thomas Harris’in çekildiği inziva oldukça uzun sürdü ve ister istemez okurlar, gölgede bırakmasa da Hannibal Lecter tadında bir gerilim ve olay örgüsü beklentisine girdi.

 

     Kısacası Cari Mora, Hannibal Lecter ile mukayese edilemeden okunması gereken bir roman. Hayatı mücadele içinde geçmiş ve hayatta kalmayı her seferinde başarmış Cari Mora, kitaplarda görmeyi sevdiğim güçlü kadın karakterlerden biri oldu. Kitapta karşımıza sıkça İspanyolca diyaloglar çıkıyor. Bu diyaloglar diğer bazı yayınevlerinin aksine atlanmamış ve dipnotlarla okuyucuya tercüme edilmiş. Kitabın çevirisinin yapıldığı dil haricinde yer alan bu gibi konuşmaları atlamayıp, çevirmen notu olarak eklediği için kitabın çevirmeni Selim Yeniçeri’ye teşekkür ederim.

     Akıcı, mafya çatışması dolu, zekice kurgulanmış ve sayfalarında adeta Miami sahillerinin esintilerini taşıyan kısa sürede okuyacağınız bir kitap arıyorsanız Cari Mora’yı çok geçmeden kitaplığınıza eklemelisiniz.

 

Diğer Thomas Harris kitap yorumlarım için tıklayınız;
Kızıl Ejder

Kuzuların Sessizliği

Hannibal

Hannibal Doğuyor

kitap mimarı kitap yorumu kitap blogu cari mora cari mora kitap konusu cari mora kitap yorumu thomas harris nemesis yayınları hannibal lecter serisi hannibal lecter kitapları thomas harris kitapları pablo escobar kızıl ejder kuzuların sessizliği hannibal hannibal doğuyor
Sarmaş Dolaş – Catana Chetwynd

Sarmaş Dolaş – Catana Chetwynd

  Ufak Tefek Aşk Halleri ile ikili ilişkilerin sıcak ve samimi
Kızıl Ejder - Thomas Harris (Hannibal Lecter #1)

Kızıl Ejder - Thomas Harris (Hannibal Lecter #1)

Hannibal Lecter Serisi – Thomas Harris Edebiyat dünyasıyla sınırlı kalmayıp, başarılı
Kızböcekleri – Tahir Musa Ceylan

Kızböcekleri – Tahir Musa Ceylan

     Okuduğum binlerce kitabı gözden geçirdiğimde birçok kadın kurbanla karşılaştığımı
Ve Kızın Adı Gece – Ertürk Akşun

Ve Kızın Adı Gece – Ertürk Akşun

“Ölmeye değecek bir hayatın, uğruna ölünecek fikirlerin ve insanların

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie