Kitap Mimarı Logo
15 Temmuz 2021

Büyümek Diye Bir Şey Yok – Sarah Andersen (Sarah's Scribbles #1)

Büyümek Diye Bir Şey Yok – Sarah Andersen (Sarah's Scribbles #1)

       Yaklaşan bayram tatili ve yurt genelinde sürdürülen yoğun yaz tatiline özel bir kitap öneri listesi hazırlarken, bu listede muhakkak Sarah Andersen’e yer vermeliyim dedim.

 

       Sarah Andersen, sosyal medya sayesinde keşfettiğim çizerlerden biri. Brooklynli genç sanatçı, Sarah’s Scribbles Serisi’nin ilk kitabı olan Büyümek Diye Bir Şey Yok’ta yalın çizimlerinde, kendisi gibi genç bir kadının maceralarını resmediyor.

 

       Büyümeyi reddeden, ciddi ortamlarda gerilen, eve gidip pijamasını giymek için saniyeleri sayan, pot kırma huyundan vazgeçemeyen ve hediye verirken gurur duyan ama hediye kabul etme konusunda hala utangaç olan bu çizgi karakterin yer aldığı karikatürlerin her biri okuru gülümsetme garantili.

 

       Günlük hayatın içindeki yüz güldüren detayları içeren Büyümek Diye Bir Şey Yok’ta yaş alsa da olgunlaşmayı bir türlü beceremeyen, sevimli bir karakter eşliğinde; çoğunu tecrübe ettiğimiz pek çok tuhaf durumla karşılaşıyoruz. Kısacası kitap tuhaf alışkanlıkların kibar çizimlerle yapılan bir derlemesi gibi diyebilirim.

 

       Sanatın ve sanat eserlerinin cinsiyeti olmadığını düşünsem de Sarah Andersen karikatürlerinin tüm okurları güldüren ama kadın okurları ince ince düşündüren bir yanı olduğunu düşünüyorum. Erkek okurlar 112 sayfalık bu komik macerayı gülümseyerek okurken, kadın okurlar yalnız olmadıklarını hissettiren isabetli tespitlerle dolu bu kitabı hem gülümseyerek hem de ‘demek ki yalnız değilmişim’ diye düşünerek okuyacaklardır.

 

       Sarah Andersen’i benim gözümde diğer çizerlerden ayıran önemli bir özelliği var. Bir kitap okuru olarak başımıza gelen pek çok durumu ya da düşünceyi çizimleriyle ölümsüzleştirmesi. Büyümek Diye Bir Şey Yok’ta ‘Sıradan Bir Kitap Kurdunun Alışkanlıkları’ bölümündeki gibi sıkça başıma gelen durumları içeren karikatürlerini diğerlerine nazaran daha çok seviyorum.

 

       Önceki öneri yazılarımda da belirttiğim gibi bu haftayı, en gürültülü plajlarda bile okunabilecek çizgi roman ya da karikatür kitaplarına ayırdım ve bütün önerileri titizlikle seçtim. Hazır tatile gitmişken keyfimi katlayayım, eğlenceli birkaç kitap okuyayım diyorsanız aşağıdaki kitaplara çantanızda yer açmalısınız.

 

Musmutlu Yumuş Yumak – Sarah Andersen (Sarah's Scribbles #2)


Kalp Çarpıntısı Cilt 1 – Alice Oseman (Heartstopper #1)

 

Kalp Çarpıntısı Cilt 2 – Alice Oseman (Heartstopper #2)

 

Ufak Tefek Aşk Hâlleri – Catana Chetwynd

 

Sarmaş Dolaş – Catana Chetwynd

kitap mimarı kitap yorumu yaz tatiline özel kitap önerileri büyümek diye bir şey yok sarah andersen karikatür kitabı pegasus yayınları büyümek diye bir şey yok kitap yorumu sarah scribbles sarah andersen kitapları pegasus yayınları
Kelebeğin Hayat Sırları – Nil Karaibrahimgil

Kelebeğin Hayat Sırları – Nil Karaibrahimgil

Özgür Kız olarak karşımıza çıktığı ilk günden bu yana keyifli şarkıların yazarı,
Bul Beni – André Aciman (Çeviren: Berrak Göçer)

Bul Beni – André Aciman (Çeviren: Berrak Göçer)

         Bazı seri kitaplar, ortak karakterler içeren bağımsız
Gulyabani – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Gulyabani – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Gulyabani, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın sinemaya uyarlanan romanlarından biri. Yazarın Garaip
Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

Katilin İçgüdüsü – Jennifer Lynn Barnes (The Naturals #2) (Çeviren: Zeynep Çelen)

         “FBI’ın profil analizcileri ve sorgu memurları

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie