Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Bize Bıraktığın Sözler – Brooke & Keith Desserich

Bize Bıraktığın Sözler – Brooke & Keith Desserich

     Brooke ve Keith Desserich çifti iki kızıyla beraber sıradan bir hayat yaşarken, 6 yaşındaki kızları Elena’nın beyin kanseri tanısından sonra hayatları bir anda değişen iki insan. En zorlu kanser türlerinden sayılan beyin sapı tümörü ile yüzleşen aile, Elena’nın tedavi sürecini küçük kızları Gracie’nin ilerleyen yıllarda okuması için gün be gün kaleme almış. İlk zamanlar sadece Gracie için yazılmaya başlanan günlük internette paylaşılmasının ardından binlerce kişiye umut olmuş.

     Saf sevgi ve iyi niyetten oluşan minik Elena, insanların hayatına dokunduğu 6 yıllık ömrünün her gününü etrafındakiler için neşe kaynağı olarak geçirmiş. Ailesinin tedavi sürecini içeren son 9 ayını anlattığı Bize Bıraktığın Sözler’de Elena’nın ailesi için hazırladığı ve çoğu ölümünden sonra evin içinde bulunan notlar ve zaman zaman önemli günlerden arda kalan fotoğraflar yer alıyor.
     Kitapta yer alan fotoğraflarla birlikte ailenin yaşadığı duyguları olduğu gibi, abartısız kaleme aldığı kitap, Brooke ve Keith Desserich’in ayrı ayrı kaleme aldığı bölümlerden oluşuyor. Kitabı okumakta zorlandığım bölümler oldu. İnsanın içi böylesi hayat dolu, sevecen, masum bir kızın mücadelesine tanık olmayı bile zor kaldırırken; anne ve babanın gözünden yaşananlara bakmak gerçekten zor…

     “Hayattaki büyük anıların arasında neler yapıyorsunuz? Hayat televizyon dizileri, havadan sudan konuşmalar ve işten mi ibaret? Yoksa hayat hayır işleri, başarı ve hizmette liderlik mi? Çocuklarımıza “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” diye mi soruyoruz yoksa “Büyüyünce neyi başarmak istiyorsun?” diye mi sormalıyız? Hayatın gerçek amacı yerine yan yollar ve dikkat dağıtıcı şeylere harcadığımız zamanın tam değeri nedir? Bir insan dünyayı değiştirebilir mi? Bir insan kanseri tedavi edebilir mi?
     Çoğunlukla cevap hayırdı ama Elena sayesinde dünyayı farklı görmeye başladım.”
 diyor kitapta Keith Desserich.
Elena, başta kendi ailesi olmak üzere okuduktan sonra bütün insanlara dünyayı farklı bir pencereden baktıran çarpıcılıkta.

     Elena’nın ailesi, kızlarının üzücü kaybından sonra kurdukları “Tedavi Şimdi Başlıyor” isimli, kanserle mücadele eden çocuklara yönelik yeni tedavi yöntemleri araştıran bir organizasyon ile tüm dünyaya ulaşmaya çalışıyor.

     Bize Bıraktığın Sözler, insanın kalbini ele geçiren ve bakış açısını değiştiren harika bir kitap ve okuyucusuna hayat boyu yol gösterecek duygusal bir rehber.

bize bıraktığın sözler epsilon yayınları brooke keith desserich elena desserich kitap roman kitap yorumu kitap önerisi
Kar Meleği – Glenn Beck

Kar Meleği – Glenn Beck

     Komplo Kapısı kitabı ile tanıştığım Glenn Beck’in
Ömer’in Çocukluğu – Muallim Naci

Ömer’in Çocukluğu – Muallim Naci

Muallim Naci’nin çocukluk anılarını kaleme aldığı eseri Ömer’in Çocukluğu Türk Edebiyatı
Karışık – Sharon M. Draper

Karışık – Sharon M. Draper

2019’un ilk aylarında yayımlanan Blended çok geçmeden dilimize çevrildi ve Karışık isimli
Lexicon – Max Barry

Lexicon – Max Barry

     Lexicon kitap yorumuna geçmeden, fantastik romanlarla ilgili nasıl bir bakış

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie