Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Bir Şans Daha – Lucy Diamond

Bir Şans Daha – Lucy Diamond

     En yakın yeni yıl gecesini düşünün, ne kadar çok yeni karar aldınız değil mi? Peki bu yeni yıla özel yeni kararların kaçını uyguladınız?

     Lucy Diamond’un romanı Bir Şans Daha, yeni yılda alınan kararlara dair bir kez daha düşündüren eğlenceli bir kitap.
     Kitapta mucizevi bir şekilde yılbaşı gecesi bir araya gelen üç kadının yeni yılda aldıkları kararlar ve bu kararların ne kadarının hayata geçtiği akıcı bir dille anlatılmış.

 

     Bir Şans Daha, Gemma ve Spencer çiftinin verdiği büyük yılbaşı partisi ile başlıyor. Gemma yeni evinde düzenlediği partinin de ışıltısıyla hayatının ne kadar mükemmel olduğunu düşünen bir kadın. Tek derdi henüz değiştirmeyi başaramadığı yer döşemeleri ve fazla kiloları.

     Annesinin ani ölümünden sonra doğup büyüdüğü kasabaya geri dönmek zorunda kalan Caitlin’se bu dönüşü bir yenilgi olarak görüyor ve hala daha yas tutmaya devam ediyor. Yıllar geçse de kasaba insanlarının çoğu aynı ve her karşılaşma beraberinde yeni bir yüzleşme demek Caitlin için.

     Saffron’un herkesten saklamak zorunda olduğu büyük bir sırrı var, henüz  kendisi bile bu sırla yüzleşebilmiş değil. Hayatını tamamen etkileyecek bir karar vermek için tek başına Londra’nın kalabalığından kaçıp Suffolk’a geldi ve kendisini hiç ummadığı anda Gemma’nın kalabalık yılbaşı partisinde buldu.

     Kitapta bu üç kadının hayatı eş zamanlı olarak anlatılmış. Birbirinden farklı hayat ve sorunlara sahip bu üçlünün tek ortak noktası yılbaşı kararlarını birlikte almaları. İlk başlarda üç kadının hayat mücadelesinin anlatıldığı bir roman gibi gözükse de ilerleyen bölümlerde kalp ısıtan bir dayanışma hikayesine dönen Bir Şans Daha’yı severek okudum. Dili akıcı ve okuyucuyu yormayan bir konusu var. Yer yer hüzünlendirse de derin bir kedere boğmadığı için kolay okunuyor.

     İmkansız gözüken şartlara rağmen kendi kurtuluş hikayesini yazmaya çalışan ve saf sevgiden başka ellerinde pek de bir şey olmayan bu üç kadının hayat hikayesini, özellikle yeni karar almaya korkan kadınların okuması gerektiğini düşünüyorum. Yıllardır yeni yıl kararı alıp uygulamayanlardansanız eğer Bir Şans Daha size istediğiniz motivasyonu sağlamakta yardımcı olacak o sihirli ilk adım olabilir!

kitap mimarı kitap yorumu bir şans daha lucy diamond bir şans daha kitap yorumu altın kitaplar edebiyat roman kitap
Kızıl Ejder - Thomas Harris (Hannibal Lecter #1)

Kızıl Ejder - Thomas Harris (Hannibal Lecter #1)

Hannibal Lecter Serisi – Thomas Harris Edebiyat dünyasıyla sınırlı kalmayıp, başarılı
Lûgat 365 Bazı Kelimeler Çok Güzel – Banu Ertuğrul & Onur Ertuğrul

Lûgat 365 Bazı Kelimeler Çok Güzel – Banu Ertuğrul & Onur Ertuğrul

“Bazı kelimeler çok güzel… Tüm hikaye bunun ayırdına varmamızla
Güzel Yazmanın Püf Noktaları – Stephen Wilbers

Güzel Yazmanın Püf Noktaları – Stephen Wilbers

            Pay Kitap’ın okuyucularla buluşturduğu
Ivan Isaenko’nun Görünmeyen Yaşamı – Scott Stambach

Ivan Isaenko’nun Görünmeyen Yaşamı – Scott Stambach

  Kitapların, başka kitaplara benzetildiği ön kapak sloganlarına pek itibar etmesem

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie