Kitap Mimarı Logo
31 Ocak 2021

Beş Küçük Domuz – Agatha Christie

Beş Küçük Domuz – Agatha Christie

Bu küçük domuz pazara gitti.

Bu küçük domuz evde kaldı.

Bu küçük domuz pirzola yedi.

Bu küçük domuza hiçbir şey verilmedi.

Bu küçük domuzcuk, “Vii vii vii,” diye ağladı.

     Adını Beş Küçük Domuz şarkısından alan kitap, Hercule Poirot serisinin 25. Kitabı.

 

     Klasik bir Agatha Christie romanı olmanın; tahmin edilemez son, sevilen karakterler, Hercule Poirot’un zekasına hayran kalmak ve psikolojik tahliller içermesi gibi tüm öğelerini barındırıyor. Peki onu okurların “En sevdiğiniz Agatha Christie kitabı hangisi?” sorusunda üst sıralara çıkartan sebep nedir diye sorarsanız, arka planda sessiz ama derinden işlenen dokunaklı aşk ve sadakat hikayesi diyebilirim.

 

     Beş Küçük Domuz,  Carla Lemarchant’ın 16 sene önce işlenen bir cinayeti aydınlatması için Hercule Poirot’tan yardım istemesiyle başlıyor. Carla henüz 5 yaşındayken, ressam babası Amyas Crale cinayete kurban gidiyor. Ailenin yaşadığı evde, az sayıda konuk varken işlenen bu cinayet, kızın annesi tarafından itiraf edilince Caroline Crale derin bir soruşturma yapılmadan hapse atılıyor. Caroline Crale, hapse girdikten kısa bir süre sonra vefat ettiğinde ardında kızına yazmış olduğu birkaç satırlık mektup kalıyor.

 

     Carla Lemarchant, 21 yaşındayken annesinin yazmış olduğu mektubu okuma şansı buluyor. Babasının ölümü sonrası akrabalarının yanına gönderilen ve yeni bir isimle hayata adeta sıfırdan başlayan kadın, mektup eline geçene kadar küçükken kaldığı evde yaşanan dramatik olaylardan bir haber yaşamış. Evlilik hazırlığı yaparken birden 16 yıl önceye savrulan genç kadın, okuduğu mektuptan sonra tüm kalbiyle annesinin masum olduğuna inanıyor ve Hercule Poirot’dan hem annesinin adını temize çıkartmasını hem de gerçek katili yakalamasını istiyor.

 

     Üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde Dedektif Poirot, cinayet işlendiği sıra evde olan 5 kişiyi ziyaret edip, olay günü ve öncesindeki birkaç güne dair akıllarında kalanları yazmalarını rica ediyor. Philip Blake, Meredith Blake, Amyas’ın portresini yaptığı genç metresi Elsa Greer, Carla’nın mürebbiyesi Cecilia Williams ve Caroline Crale’in üvey kız kardeşi Angela Warren’a ziyaretler düzenleyen Poirot; araştırmalarını sürdürdükçe işin bir intihar mı yoksa cinayet mi olduğu konusunda büyük kafa karışıklığıyla karşılaşıyor.

 

     Kitabın ikinci bölümünde, Poirot’un kitap boyu Beş Küçük Domuz şarkısındaki domuzlara benzettiği görgü tanıklarından yazılan mektupları okuyoruz. Bu mektuplar o günü 5 farklı kişinin gözünden görmemizi sağlıyor ve daha önce üzerinde durulmamış yeni ipuçlarını ortaya çıkartıyor. Kitabın bu bölümünün akıcı ve olaya dair şüpheleri git gide arttıran bir tempoda olduğunu söyleyebilirim. Tahmin edersiniz ki kitabın kısa son bölümünde Hercule Poirot’un zekice ulaştığı gerçekleri açıklamasına tanık oluyoruz.

 

     Amyas, Caroline ve Elsa arasındaki aşk üçgeni bir intiharla mı yoksa cinayetle mi son buldu? Bütün deliller Caroline’i gösterirken aslında katil başka biri miydi? 16 yıl önce yaşanan dramatik ölümlerin ardında akla hayale gelmeyen başka bir sebep mi vardı? bu gibi soruların cevabını 200 sayfalık kısa ama doyurucu kitapta bulabilirsiniz.

 

     Beş Küçük Domuz, yazara aşina olan okuyucular için sonu tahmin edilen kitaplardan biriydi. Agatha Christie bu kez diğer pek çok kitabının aksine okura tahmin yürütebilecek alanlar yaratmış ve pek çok ipucunu anlaşılır şekilde kitabın içine yerleştirmiş. Kısacası dikkatli bir okursanız kitabın sonunu tahmin etmek sizin için hiç de zor olmayacaktır.

 

     Agatha Christie kitapları birbirinden farklı karakterler ve polisiye soruşturmalar içerdiği için, sıra gözetmeksizin okunabiliyor. Yine de, yazarın külliyatını yazılış sırasına göre okumak istiyorum derseniz Agatha Christie yayınıma tıklayıp, yazarın bütün kitaplarını içeren listeye, orijinal kitap ismi ve yayımlandıkları tarihlerle birlikte ulaşabilirsiniz.

 

kitapmimari.com 'da yer alan Agatha Christie kitap yorumlarına aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz;
Acı Kahve
Üç Yanlış Üç Ceset
Doğu Ekspresinde Cinayet
Miss Marple'ın Son Maceraları
Ve Perde İndi

En Sevdiğim 5 Agatha Christie Romanı yazım için tıklayınız.
 

kitap mimarı kitap yorumu kitap blogu agatha christie hercule poirot beş küçük domuz beş küçük domuz yorum beş küçük domuz kitap yorumu polisiye roman beş küçük domuz konusu five little pigs aci kahve üç yanlış üç ceset doğu ekspresinde cinayet miss marple'ın son maceraları ve perde indi altın kitaplar
Soğuk Kalp – Tami Hoag

Soğuk Kalp – Tami Hoag

     Kaleme aldığı 4 farklı seriyle Tami Hoag, en çok seri üreten
Mecburiyet – Stefan Zweig

Mecburiyet – Stefan Zweig

Stefan Zweig, 1. Dünya Savaşı boyunca sergilediği savaş karşıtı duruşunu Mecburiyet öyküsü
Sherlock Sam ve Kaybolan Robot – A.J. Low

Sherlock Sam ve Kaybolan Robot – A.J. Low

Çocuk kitapları okumaya başlamışken türün polisiye örnekleriyle çok geçmeden tanışmak
Kalbim Pera – Birol İnan

Kalbim Pera – Birol İnan

Kalbim Pera, Birol İnan’ın Hep Sevgili Kalalım ve Bellek kitaplarından sonra yayımlanan üçüncü

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie