Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

Aile Boyu Beslenme – Jane Clarke

Aile Boyu Beslenme – Jane Clarke

     İngiliz diyetisyen ve çocuk kitapları yazarı Jane Clarke’ın hazırlamış olduğu Aile Boyu Beslenme, bütün aile üyelerinin beslenme ihtiyaçlarını karşılayan, rehber niteliğinde bir kitap.
     NTV Yayınları, bilim ve sanat alanlarında olduğu kadar dikkat çekici başvuru kitaplarıyla da okuyucusunu memnun ediyor. Aile Boyu Beslenme kitabı da kaliteli baskısıyla NTV Yayınları tarafından okuyucunun beğenisine sunulmuş.
 

     Emsalleri ile karşılaştırıldığında yazarın oldukça geniş kapsamlı bir başvuru kitabına imza attığını söylemek mümkün. Kitap basit bir sağlıklı beslenme önerisinden ziyade vücudumuzu nasıl beslememiz gerektiğini anlatan bir rehber olarak tasarlanmış ve içinde binlerce bilgi var.
 

     “Vücudun gereksinimleri” bölümü ile başlayan kitap gün içinde tükettiğimiz besin gruplarının ana hatlarıyla hangi işlevleri olduğunu anlamamızı sağlıyor. Örnek verecek olursak proteinlerin vücudumuzdaki işlevleri ve faydalarını bu bölümde öğrenip porsiyon ayarlamaya dair ipuçlarını yine kitabın bu kısmında öğreniyoruz. Kitabın dili konu ile daha önce ilgilenmemiş kişilerin de anlayacağı şekilde tasarlandığı için sadece bu kitabı elinize alıp kendi beslenme programınızı oluşturabilirsiniz demek hiç de yanlış olmaz.

     Aile Boyu Beslenme kitabının en dikkat çekici ve emsaline az rastlanır kısmı “Sizin ve ailenizin ihtiyaçları” isimli 2. bölümü. Bu bölümde küçük büyük, genç yaşlı, kadın erkek herkese hitap eden ve özel durumlarda nasıl bir beslenme programı izlenmesi gerektiğine değinilmiş. Bebek, ergen, yeni anne, 70 yaş üstü gibi ayrıcalıklı durumlar için özel öneriler adına yakışır şekilde tüm aileyi kapsıyor.

     Kitap sadece bir sağlıklı beslenme rehberinden çok besinleri nasıl saklamamız gerektiğine dair ipuçları, günlük tercihleri daha sağlıklıları ile değiştirmeye yönelik fikirler, gıda dondurma öneri ve çözümleri gibi pek çok konuda her an elinizin altında olmasını isteyeceğiniz bir kaynak. Çok kapsamlı olması ve pek çok güncel beslenme problemine çözüm sunması sebebiyle ben “Sağlık için basit adımlar” bölümünü diğerlerinden daha çok sevdim.

     Çalışma hayatında; özel beslenme programı izlemesi gereken çocuklar, sporcular ve gıda hassasiyeti olanlara yönelik beslenme programı hazırlamaya yoğunlaşan Jane Clarke, kitabının bir bölümünü bu kişilere ayırmış. Hangi besin grubunun ne gibi bir hassasiyete yol açacağını detaylı bir şekilde kaleme alan diyetisyen yazar belki de sahip olduğunuz bir gıda alerjinizi fark etmenize yardımcı olabilir. Özellikle son yıllarda artan süt, yumurta ve buğday hassasiyeti göz önünde bulundurulunca bu bölüm de herkes tarafından mutlaka incelenmeli.

“Canlandırıcı ve iyileştirici gıdalar” bölümünde stres, soğuk algınlığı, baş ağrısı, hassas cilt gibi hepimizin neredeyse her gün maruz kaldığı sorunlara şifa olacak besin önerileri yer alıyor.
 

“Gıdalar sadece bedeninizi değil, hayatınızı da besler” diyen yazar kitabın 6. ve son bölümünü “Sağlıklı klasik tarifler”e ayrılmış. Bu bölümde kahvaltı, balık, et, tatlı, başlangıç, ekmek gibi bir çok kategoride onlarca sağlıklı tarif yer alıyor. Uygulanabilir ve açıklayıcı tarifleri ile sofralarınıza sağlıklı alternatifler eklemeniz mümkün.

Aile Boyu Beslenme, emsallerinin çok üzerinde. İçeriği oldukça zengin bu kitap hakikaten adı gibi tüm aileyi kapsayan bilgilendirici önerilerle dolu. Jane Clarke’ın mesleğine olan hakimiyetine hayran kalacağınız ve okuduktan sonra da sık sık göz gezdireceğiniz bu başvuru kitabını mutlaka kitaplığınıza eklemelisiniz!

kitap mimarı kitap yorumu aile boyu beslenme jane clarke ntv yayınları başvuru kitabı
Psikopat – Tami Hoag

Psikopat – Tami Hoag

     Polisiye kitaplara karşı kayıtsız kalamıyorum. Kalbimin ve kitaplığımın
Aile Boyu Beslenme – Jane Clarke

Aile Boyu Beslenme – Jane Clarke

     İngiliz diyetisyen ve çocuk kitapları yazarı Jane Clarke’ın
Asi Kahraman – Rainbow Rowell (Simon Snow #2) (Çeviren: Gizem Yeşildal)

Asi Kahraman – Rainbow Rowell (Simon Snow #2) (Çeviren: Gizem Yeşildal)

  Asi Kahraman, Rainbow Rowell’ın yazdığı Simon Snow
Ölüme Terk Edilmiş – Lisa Jackson

Ölüme Terk Edilmiş – Lisa Jackson

Lisa Jackson’ın 8 kitaplık To Die Serisinin ilk kitabı olan Ölüme Terk Edilmiş, başarılı

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie