Kitap Mimarı Logo
30 Mart 2022

Adınla Çağır Beni - André Aciman (Çeviren: Süha Sertabiboğlu)

Adınla Çağır Beni - André Aciman (Çeviren: Süha Sertabiboğlu)

 

       Aşık olmanın içimizi bize yansıtan bir aynaya bakmak gibi hissettirdiği gerçeğini tüm çıplaklığıyla anlatan Adınla Çağır Beni’nin etkisinden çıkamıyorum.

 

       Az sayıda seyrettiğim için genellikle sinema filmlerini olabildiğince uyarlama olmayanlardan yana seçiyorum çünkü kitap uyarlaması film görünce seyretmekten o an vazgeçip kitabı okumak istiyorum. Call Me by Your Name’i uyarlama olduğunu fark etmeden izlemiş bulundum ve sınırlı sinema bilgimle bile bu filmin diğerlerinden çok daha özenli bir iş olduğunu fark ettim.

 

       Film röportajlarından birinde, kitabın tamamının senaryoya dahil edilmediğini öğrendim ve bu bölümlerin devam filmi ihtimalini güçlendirdiğini öğrenince okuma listeme Adınla Çağır Beni ve Bul Beni’yi hemen ekledim. Günlerdir Elio ve Oliver aşkının büyüleyici gerçekliği içinde yaşıyorum. Hatta bu durum öyle bir hale geldi ki; birkaç günde bir göz attığım sosyal medya hesaplarında ya da okumak için elime aldığım bir kitapta Adınla Çağır Beni’den alıntılarla karşılaşıp, ciddi ciddi kitabın peşimi bırakmadığını düşünmeye bile başladım diyebilirim.

 

       André Aciman seriyi iki kitapla tamamlanmış ve okuyucunun aklında en ufak bir soru işareti bırakmadan sonlandırmış olsa da uyarlama filmler için henüz kesin bir nokta konulmuş değil. Gerek filmin yönetmeni Guadagnino gerek oyuncular henüz ilk kitabın belli bir bölümünü ekrana taşıdıkları Elio ve Oliver’ın aşk hikayesini devam ettirmeye kararlı gözüküyorlar. Bu yüzden sizlere tavsiyem sıralamayı nasıl isterseniz öyle seçip sonunda hem kitabı okumuş hem de Akademi ve BAFTA başta olmak üzere pek çok prestijli sinema ödülünü; film, senaryo ve oyunculuk kategorilerinde kazanan Call Me by Your Name filmini izlemeniz yönünde olacak.

 

       Bana “Bu zamana kadar okuduğum en unutulmaz aşk hikayesiydi!” dedirten Adınla Çağır Beni aynı zamanda bir kendini bulma yolculuğu.

       Kitap, ana karakterlerden biri olan genç Elio’nun, yaz tatilinde profesör babasına eşlik etmek için evlerinde kalmaya gelen Oliver’a duyduğu güçlü aşkı anlatıyor. André Aciman aşkın sadece bedensel bir haz olmadığını, insanın aşık olduğu kişide kendi ruhundan yansımalar bulduğunu, kimi zaman da aşık olduğu kişiye benzediğini o kadar nahif bir şekilde anlatılmış ki etkilenmemek mümkün değil.

 

       Tabii kitap için sadece bir aşk hikayesi demek doğru olmaz. Kitapta Elio’nun kendini keşfetmesi, sonu belli bir ayrılığa adım adım yaklaşan iki insanın yan yanayken hissetmeye başladığı hasretin güçlü çaresizliği gibi sarsıcı başka duygular da var.  

 

       Adınla Çağır Beni’de ana kahramanlar Elio ve Oliver olsa da her bir karakterin hikâyede bıraktığı unutulmaz izler mevcut. Özellikle Elio’nun babası Bay Perlman’ın konuşmalarını tekrar tekrar okumak isteyebilirsiniz. Gerçekçi ve şiir gibi diliyle romantik bu aşk hikayesini izlediğim ve okuduğum için gerçekten çok mutluyum ve herkesin okumasını/izlemesini öneriyorum.

 

      Adınla Çağır Beni ve devam kitabı olan Bul Beni’yi peş peşe okumayı tercih ettim sizlere de peş peşe okumanızı tavsiye ediyorum.


Diğer kitap yorumlarım için tıklayınız.

 

kitap mimarı kitap yorumu adınla çağır beni andre aciman adınla çağır beni kitap yorumu call me by your name sel yayıncılık elio ve oliver
Babil Yaratılış Destanı – Enuma Eliş -

Babil Yaratılış Destanı – Enuma Eliş -

     Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın Hasan Ali Yücel Serisi kapsamında
Obsidio – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #3)

Obsidio – Amie Kaufman & Jay Kristoff (Illuminae Dosyaları #3)

Illuminae ile başlayıp Gemina kitabıyla devam eden gezegenler
Musmutlu Yumuş Yumak – Sarah Andersen (Sarah's Scribbles #2)

Musmutlu Yumuş Yumak – Sarah Andersen (Sarah's Scribbles #2)

       Sarah Andersen’in günlük hayatın içindeki tuhaflıklarla
Kalbim Pera – Birol İnan

Kalbim Pera – Birol İnan

Kalbim Pera, Birol İnan’ın Hep Sevgili Kalalım ve Bellek kitaplarından sonra yayımlanan üçüncü

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie