Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

5. Cinayet – J.D. Barker (4MK Thriller #2)

5. Cinayet – J.D. Barker (4MK Thriller #2)

4MK üçlemesinin ikinci kitabı olan 5. Cinayet’te ilk kitaptaki gibi tempo bir an olsun düşmüyor.

 

     4. Maymun kitabıyla hayatımıza giren ve polisiye tarihinin en zeki ve aynı zamanda en acımasız seri katili olan Anton Bishop’un hikayesine 7 sayfalık bir ek yapılarak başlanan kitap 660 sayfalık dev bir eser.

 

     Açıkçası ilk kitaptan daha kalın bir kitapla karşılaşınca, her ayrıntısı incelikle kurgulanmış bu hikayeyi doyasıya okuyacağım için sevinmiştim ama kitabı okumak hiç de kolay olmadı. Zaman zaman gerilimin dozu o kadar büyük bir artış gösteriyor ki kalp atışlarımın normale dönmesini beklemek için sık sık ara vermek zorunda kaldım!

 

     5. Cinayet tek kelimeyle zorlayıcı bir kitaptı. İlk kitap geçmiş ve gelecek arasında gidip geliyordu malum, bu kez kitap aynı zaman diliminde geçiyor. Kitap bu kez farklı karakterlerin gözünden anlatılan bölümlerden meydana gelmiş.
     Kitabın çoğunluğu, hayatını Anton Bishop’u bulmaya adayan ve bu uğurda büyük kayıplar veren dedektif Porter’ın perspektifinden anlatılsa da dehşet unsuru Siyah Bereli Adam’ın ortaya çıktığı sayfalarda yer alıyordu. Bu kez genç kızları kurban olarak seçen seri katil kitabın sonuna kadar gizemini koruyan Siyah Bereli Adam’dı. Kitap boyunca bu gizemli adama dair çok az detay öğrenebildik ve bu merak hissini arttıran önemli bir unsurdu.

 

     İlk kitapta 4. MYMN Katili tarafından hediyelendirilen Dedektif Porter için işler epey karışık ve çözülmesi zordu. Teşkilatta ona inanan esaslı dostları olsa da özellikle FBI tarafından Anton Bishop’la ortaklık suçlamasına maruz kalan Porter kitap boyunca katilin izini kendi imkanlarıyla sürdü.

 

     İlk kitapla çıtayı oldukça yükselten J.D. Barker okuyucularını 5.Cinayet’le yüz üstü bırakmamış. Özellikle kitabın sonu okuru tokatlar nitelikte. Bir an en başa dönüp bütün hikayeyi tekrar okumak isteyeceğiniz bazı çarpıcı gerçeklerle karşılaşacaksınız.

 

     4. Maymun’dan sonra bir okur olarak nispeten kendimi kitabın sonuna hazırlarım sanmıştım ama yazar hakikaten tahmin şansı tanımıyor okurlarına. Kısacası kitap sonu tahmin edilemez ve gerilimin üst seviyelerde olduğu akıcı bir polisiye.

 

     Son olarak kitabın konu bağımlı ilerleyen bir seri olduğunu hatırlatmak istiyorum. Diğer bazı polisiye serilerin aksine 4MK üçlemesini kitap sıralamasını takip ederek okumalısınız. Önce 4. Maymun sonra 5. Cinayet…

 

     Serinin 3. Kitabı olan The Sixth Wicked Child geçtiğimiz ay orijinal dilinde yayımlandı. Umarım Nemesis Kitap bu güzel serinin takipçilerini uzun süre bu harika hikayeden mahrum bırakmaz ve bizi çarpıcı macera ile bir kez daha buluşturur.

4. Maymun kitap yorumum için tıklayınız.

kitap mimarı kitap yorumu 5. cinayet 4. maymun j.d. barker The Fifth To Die thriller the sixth wicked child
Babil Yaratılış Destanı – Enuma Eliş -

Babil Yaratılış Destanı – Enuma Eliş -

     Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın Hasan Ali Yücel Serisi kapsamında
Geçmişe Yolculuk – Stefan Zweig

Geçmişe Yolculuk – Stefan Zweig

İnsani duyguları, akıcı hikayelerle okuruna hissettiren Stefan Zweig’in Geçmişe Yolculuk
Büyük Yazarların Gizli Hayatları – Robert Schnakenberg

Büyük Yazarların Gizli Hayatları – Robert Schnakenberg

     41 sevilen ve dünyaca tanınan yazar hakkında, muhtemelen daha önce hiç duymadığınız
Bir İdam Mahkumunun Son Günü – Victor Hugo

Bir İdam Mahkumunun Son Günü – Victor Hugo

Unutulmaz klasiklerin yazarı Victor Hugo’nun Bir İdam Mahkumunun Son Günü kitabı, kahramanının

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie