Kitap Mimarı Logo
11 Haziran 2020

4. Maymun – J.D. Barker (4MK Thriller #1)

4. Maymun – J.D. Barker (4MK Thriller #1)

Kitap tavsiyesinde bulunurken o kitabı nasıl bir ruh haliyle okuduğumu ya da okuduktan sonra neler hissettiğimden bahsetmeyi seviyor ve özellikle tercih ediyorum. Bence bir kitabın hayatımızın nasıl bir döneminde karşımıza çıktığı, ondan aldığımız keyfi arttırabildiği gibi zamansız karşılaştığımız kitaplar hüsrana sebep olabiliyor.

 

     4. Maymun, iki aydır sadece alışkanlıktan dolayı kitap okuduğum günlerde karşıma çıktı. Böylesi dönemleri bilirsiniz, eliniz bir türlü kitaba gitmez. Kitap ne kadar akıcı olursa olsun okuma eyleminiz tutkuyla sürmez ve “Eskisi gibi okuyamayacağım galiba?” endişesi ruhumuzu sarmaya başlar. Genellikle çıtır çerez kitaplarla savuşturmaya çalıştığım bu süreci 4. Maymun ile sonlandırdım. Kitap bana, okumanın sadece bir eylem olmanın ötesinde tutku dolu bir bağlılık olduğunu hatırlattı.

     İçinde bulunduğum bu ruh halinin objektif bir tavsiye yazısı hazırlamama engel olmaması adına birkaç gün bekleyip öyle geçtim klavyemin başına. Hazırsanız son yılların en cani ve acımasız katili 4. MYMN’nin kan donduran hikayesinin kapağını açıyoruz!

 

“Okumaya devam et mutlaka. Çünkü
ne yaptığımı anlatmaya ihtiyacım var.”
  cümlesiyle başlayan kitap, ilk sayfasından okuru içine çeken polisiyelerden.

 

     Uzun yıllar Chicago Cinayet Bürosu’nun peşinde olduğu 4. MYMN olarak adlandırılan seri katilin öldüğü düşünülen bir trafik kazası ile başlayan kitap konu bakımından o kadar dolu ki içinde adeta ne ararsanız var.

 

     Dexter vari kendi adalet sistemini masum insanları katlederek hayata geçiren cani bir seri katille karşı karşıyayız. İnsan organlarını canlı canlı kesip, güzelce paketleyen seri katil soruşturması, genç bir kızın her an ölüme sürüklendiği kaçırılma vakası, intihar mı cinayet mi zor anlaşılan bir otobüs kazası, dedektif Sam Porter’ın kitabın sonlarına doğru gün yüzüne çıkan dramatik anıları ve son olarak geçmişten gelen korkunç sırları barındıran kan dondurucu bir günlük…

 

     Kısacası 4. Maymun’da yazar J.D. Barker, bütün okurları cezbedecek kapsamlı bir kurguya imza atmış. Bu dopdolu konuyu o kadar akıcı ve birbiriyle ilintili bir bütün halinde sunmuş ki konu bolluğu akıl dağıtıcı olmaktan ziyade kitabı bir an olsun elden düşürmeyen bir hale büründürmüş.

 

     Günümüzde geçen heyecanlı polis soruşturmasının aralarına serpiştirilen, onlarca yıl öncesinin günlük sayfaları adeta iki farklı roman okuyormuş gibi doyurucu bir etki yaratmış. Bu zamana kadar yüzlerce polisiye/gerilim romanı okuyan, bu türün sadık bir okuyucusu olarak belirtmeliyim ki başka bir kitapta böylesi bir başarıya çok az rastladım. Her şey olması gerektiği gibi, olması gerektiği kadar ve merak duygusu bir an olsun düşürülmeden okuyucuya aktarılmış.

 

     Genellikle bu kadar başarılı inşa edilen kurguların sonlara doğru toparlanmasında sıkıntı yaşanır ama 4. Maymun çarpıcı sonuyla da okuru fazlasıyla memnun ediyor.

 

     Kitap oluşturulan karakterler bakımından da beni mutlu etti. Sam Porter’ın arka planda işlenen duygusal hikayesini yer yer hüzünlenerek okudum ve Portar’la Nash’i sevdiğim polisiye ikililer listeme ekledim. (1. Sıra Sherlock & Watson, 2. Sıra Rizzoli & Isles…)

 

     Son zamanların yaratılan en cani seri katili 4. MYMN’a karşı tüm o şeytani kötülüklerine rağmen kendi adalet sisteminden dolayı alttan alta saygı duyduğum küçük bir yer vardı ki bunu size tat kaçırıcı ipuçları vermeden aktarmam mümkün değil.

 

     Siz en iyisi kendinizi ve kitaplığınızı daha fazla bu harika kitaptan mahrum etmeyin ve 4. Maymun’u bir an önce kitaplığınıza ekleyin. Kimi sayfalarda okuyucusunu tokat yemişçesine şaşırtan bu kanlı polisiye aynı zamanda bir üçlemenin ilk kitabı. 3. Kitap henüz yayımlanmamış olsa da (27 Ağustos’ta okuyucularla buluşacak, The Wicked Child umarım en kısa sürede dilimize çevrilir.) devam kitabı olan 5. Cinayet yayımlanmış durumda. Serinin ilk kitabı öyle bir yerde bitiyor ki devam kitabını okumak için çıldırtıcı bir istek duyuyorsunuz. Bu yüzden 4. Maymun ve 5. Cinayet kitaplarını birlikte temin etmenizi öneriyorum.

 

     Her polisiye kitap önerimden sonra yinelediğim gibi, dehşet ve vahşet sadece okuduğunuz kitaplarla hayatınızda olsun, mutlu huzurlu günler…

kitap mimarı kitap yorumu 4. maymun 5. cinayet the wicked child j.d. barker polisiye nemesis kitap 4MK thriller
Evinizdeki Terapist – Dr. Dennis Greenberger & Dr. Christine A. Padesky

Evinizdeki Terapist – Dr. Dennis Greenberger & Dr. Christine A. Padesky

Çok bunaldım, artık hiçbir şeyden zevk alamıyorum! yazıyor kitabın arka kapağındaki ilk
Cari Mora – Thomas Harris

Cari Mora – Thomas Harris

Yarattığı Hannibal Lecter karakteriyle sadece edebiyat dünyasının değil,
Cesetler Merdiveni – Agatha Christie

Cesetler Merdiveni – Agatha Christie

“Ah madam, ah, madam,” diye bağırdı. “Kütüphanede bir ceset var.”    
Kendini İyi Hisset – Alexander Winterman

Kendini İyi Hisset – Alexander Winterman

“Kafdağı’nın ardına ulaştığında değil omuzuna konan kelebeği fark edebildiğinde

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie