Kitap Mimarı Logo
04 Nisan 2021

Merhaba Kitap Kulübü 2021 Okuma Planı

Merhaba Kitap Kulübü 2021 Okuma Planı

Merhaba!

2019 yılında kurulan ve Eylül 2020’den beri varlığını online kitap kulübü olarak sürdüren Merhaba Kitap Kulübü her geçen gün üye sayısını arttırmaya ve okurlara kitaplar hakkında sohbet edebileceği bir platform sunmaya devam ediyor.

 

      “Her ay farklı bir tür, farklı bir yazar.” Sloganıyla yola çıkan ve kitaplığımızdaki tür çeşitliliğini arttırmayı hedefleyen Merhaba Kitap Kulübü üyeleri bu zamana kadar onlarca kitabı birlikte okudu. Her ay, ayın en son Pazar günü saat 15:00’de düzenlenen ve yaklaşık 3 saat süren toplantılarda; sadece o ay okunan kitap hakkında değil, genel olarak edebiyat dünyasına dair ufuk açan sohbetler gerçekleştirdik ve etkinliklerimize hız kesmeden devam ediyoruz.

 

      Pandemi yüzünden sekteye uğrayan sosyal hayatın, sanal da olsa bir telafisini yapabilmek adına film geceleri de düzenlemeye başlayan Merhaba Kitap Kulübü üyeleri, 2021 Mart ayı itibariyle hafta içi 2 çarşamba akşamını film kritik toplantılarına ayırmaya başladı.

 

      Sanal bir kitap kulübüne dönüşmenin avantajını farklı ülkelerden okuru bir araya getirerek yaşayan kitap kulübü üyeleri, hem artan kitap fiyatlarından etkilenmemek hem de yurt dışında yaşayan üyelerin temin için ihtiyaç duyduğu süreyi sağlayabilmek adına bir sene boyunca okuyacağı kitapları seçme kararı aldı.

 

      Geçtiğimiz günlerde yaptığımız ve her zamanki gibi üye önerileri arasından oylama ile seçtiğimiz kitap listesi ile bir yıl boyunca okuyacağımız kitapları belirlemiş olduk. Zaman zaman kitabını okuduğumuz yazarlarla buluşma şansı bulduğumuz kulüp etkinliklerinde, söyleşi yapılacak aylar için okuma listemizi bir ay erteleyerek belirlediğimiz listeyi takip etmeye devam edeceğiz.

 

Gelelim tüm üyelerin merakla beklediği, koca bir yılı planladığımız oylama sonuçlarına…

 

      10 farklı kategori için yapılan oylamada, 15 üye yaklaşık 85 kitap önerisinde bulundu. 40 üyenin katıldığı kitap seçim oylamasını kazanan kitaplar 4 gün süren oylama sürecinin ardından belirlendi.

 

      Belirlediğimiz yıllık tür listesine göre yapılan kitap önerilerinde Mayıs ayı için seçilen kitap; Turhan, Sarin ve Beril’in önerdiği Italo Calvino - Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu kitabı oldu.

 

      Haziran ayı için belirlediğimiz, Türk Edebiyatında Ödüllü Romanlar kategorisinde; Fatma ve Turhan’ın önerisiyle listeye eklenen Fakir Baykurt’un defalarca ekranlar ayarlanan Yılanların Öcü kitabı seçildi.

 

      Temmuz ayı için okuyacağımız ve bilinç akışı tekniği ile yazılan kitap kategorisinin kazananı ise Öyküm ve Süleyman’ın önerisiyle listeye eklenen ve üyelerin büyük bir çoğunluğu tarafından seçilen kitap Virginia Woolf - Deniz Feneri oldu.

 

      Türk Edebiyatında Tarihi Roman kategorisi için seçtiğimiz ve Ağustos ayında okumayı planladığımız kitap ise; Ceren’in önerisiyle Reşad Ekrem Koçu’nun Tarihimizde Garip Vakalar kitabı olarak belirlendi.

 

      Dünya Edebiyatından Öykü kitabı okuyacağımız Eylül ayının açık ara farkla kazanan kitabı; Fatma ve Zeynep’in önerisiyle listeye eklenen Ernest Hemingway’in kaleme aldığı Yaşlı Adam ve Deniz eseri oldu.

 

      En büyük rekabetin yaşandığı ve kazananın 2 oy farkla belirlendiği Ütopya/Distopya okuma ayımız olan Ekim ayı için seçilen kitap; Beril ve Derya’nın önerisiyle listeye eklenen ve distopya türünün yapı taşlarından sayılan Ray Bradbury’nin Fahrenheit 451 kitabı olarak belirlendi.

 

      Türk Edebiyatında 21. Yüzyıl etkilerini inceleyeceğimiz kasım ayı için seçilen kitap, büyük bir öneri ve oy çokluğuyla bütün oylamanın açık ara farkla kazanan kitabı olan; Ayfer Tunç’un Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi isimli eseri oldu. Bu kitap Yağmur, Olcay ve Fatma tarafından önerildi.

 

      Aralık ayı Toplumcu Gerçekçi Edebiyat akımı hakkında konuşmak istediğimiz bir aydı ve bu ay için seçilen kitap; Esra, Öyküm ve Zeynep tarafından önerilen Orhan Kemal’in Bereketli Topraklar Üzerinde isimli eseri oldu.

 

      Yıla keyifli bir başlangıç yapmak için seçtiğimiz tür Modern Dünya Edebiyatıydı. Ocak ayının kazanan kitabı; Sarin, Zeynep ve Olcay’ın önerisiyle listeye eklenen Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek isimli eseri oldu.

 

      Türk Edebiyatı Öykü kitabı seçerek sonlandırdığımız oylamanın, şubat ayı için seçilen kitabı; Öyküm ve Olcay’ın önerisiyle listeye eklenen Tomris Uyar’ın kaleme aldığı Yaza Yolculuk isimli eseri oldu.

 

Merhaba Kitap Kulübü üyeleri, kulüp toplantılarında sevdiği yazarlarla buluşmaya devam edeceği için listede bazı ertelemeler yaşanacak olsa da şimdilik toplantı tarihlerimiz ve toplantılarda inceleyeceğimiz kitapların/filmlerin listesi aşağıda yer alıyor.

 

 

           Sizler de evinizin rahatlığında sosyalleşebileceğiniz ve kitaplar hakkında sohbet edeceğiniz bir kitap kulübü arayışındaysanız iletişim formu aracılığıyla ya da kitapmimari@gmail.com ‘a kendinizi tanıtan kısa bir mail göndererek üyelik başvurusunda bulunabilirsiniz.

kitap mimarı merhaba kitap kulübü kitap yorumu kitap kulübü online kitap kulübü kitap okuma grubu
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Bilim Dizisi

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Bilim Dizisi

Yayın dünyasının en köklü ve en özverili yayınevlerinden olan Türkiye İş Bankası Kültür
Merhaba Kitap Kulübü Yazar Söyleşisi - Konuk: Anıl Alacaoğlu

Merhaba Kitap Kulübü Yazar Söyleşisi - Konuk: Anıl Alacaoğlu

Merhaba Kitap Kulübü yazar söyleşilerine hız kesmeden devam ediyor!    
Merhaba Kitap Kulübü Artık Online!

Merhaba Kitap Kulübü Artık Online!

Eylül 2019’da kurulan ve şimdilerde 1. Yaşını kutlayan Merhaba Kitap Kulübü, etkinliklerine
Merhaba Kitap Kulübü

Merhaba Kitap Kulübü

Merhaba, “Merhaba Kitap Kulübü”nün müstakbel üyeleri!

Ayın Yazarı

Agatha Christie

Agatha Christie